Ο Αντιπρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Κωστάκης Κουκκουλλής βρέθηκε στο «Ιασόνειο-Χρώματα Ζωής» στη Λάρνακα, την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2023. Σκοπός της επίσκεψης του ήταν να επιβλέψει την πορεία των έργων στην Αίθουσα Αθλοπαιδιών που δημιουργείται στους χώρους του Κέντρου Ενηλίκων ΑμΕΑ.
Η αίθουσα θα προσφέρει ευκαιρίες άθλησης και δημιουργικής απασχόλησης στα άτομα που φιλοξενεί το Κέντρο, με την Διευθύντρια του Ιασόνειου Αριστούλλα Αλεξάνδρου να ευχαριστεί τον κ. Κουκκουλλή και τον ΚΟΑ για την καθοριστική συμβολή τους στη δημιουργία της Αίθουσας Αθλοπαιδιών. Ο Αντιπρόεδρος του Οργανισμού τόνισε ότι πάγια τακτική του ΚΟΑ είναι να αγκαλιάζει τέτοια αιτήματα, ειδικά όταν τα έργα προορίζονται για ανθρώπους που τα έχουν ανάγκη, όπως είναι τα άτομα με ειδικές ανάγκες.
Ο Πρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Ανδρέας Μιχαηλίδης και η Γενική Διευθύντρια Μαίρη Χαραλάμπους Παπαμιλτιάδη ξεναγήθηκαν από τον Εκπρόσωπο των Μαρωνιτών στη Βουλή Γιαννάκη Μούσα στο εργοτάξιο του Αθλητικού Κέντρου Μαρωνιτών, την Τρίτη 9 Ιανουαρίου 2024.
Το έργο υλοποιείται με τη στήριξη του ΚΟΑ και οι κατασκευαστικές εργασίες ξεκίνησαν πριν από ενάμιση μήνα, ενώ εκτιμάται ότι θα παραδοθεί σε μία τριετία. Ο Γιαννάκης Μούσα υποστήριξε: «Το όνειρο υλοποιείται και γίνεται πραγματικότητα με τη στήριξη, τη βοήθεια και τη συνεργασία σας. Είναι ένα μεγάλο έργο για τη μαρωνιτική κοινότητα, αλλά πιστεύω ότι θα το αγκαλιάσει όλη η Λευκωσία. Χαίρομαι που ως Πρόεδρος του ΚΟΑ βάζετε τα θεμέλια εσείς που ως προπονητής είχατε οδηγήσει σε μεγάλες επιτυχίες το Κέντρο Νεότητας Μαρωνιτών τη δεκαετία του ’80».
Ο Ανδρέας Μιχαηλίδης από την πλευρά του επισήμανε: «Χαιρόμαστε πολύ που έχουμε συμβάλει ως Πολιτεία στο έργο αυτό. Στον ΚΟΑ διαχειριζόμαστε το δημόσιο χρήμα κι επειδή είναι ιερό πρέπει να το διαχειριζόμαστε σοφά και έντιμα. Και δεν υπάρχει πιο σοφός τρόπος από τη χρήση του δημόσιου χρήματος σ’ αυτό το έργο, για να δώσουμε φτερά στη νεολαία της κοινότητας Μαρωνιτών, αλλά και όλης της Δυτικής Λευκωσίας. Γνωρίζετε πολύ καλά ότι προσωπικά συνδέομαι για πολλά χρόνια με την κοινότητά σας, αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Το έργο είναι απαραίτητο για την κοινότητα κι αυτό ήταν το κύριο μήνυμα που λάβαμε από την υποβολή της αίτησης. Χαίρομαι ιδιαίτερα που ήρθα εδώ λίγες εβδομάδες πριν παραδώσω τη σκυτάλη, μία σκυτάλη που θα γράφει πάνω και Αθλητικό Κέντρο Μαρωνιτών».
Η Μαίρη Χαραλάμπους Παπαμιλτιάδη ανέφερε ότι «από τις βασικές μας προτεραιότητες ως ΚΟΑ είναι η ανάπτυξη των εγκαταστάσεων, γιατί χωρίς αυτές δεν μπορεί να αναπτυχθεί ούτε ο αγωνιστικός ούτε ο κοινωνικός αθλητισμός», ενώ ο Διευθυντής Μέσης Εκπαίδευσης και Συντονιστής Μειονοτήτων Υπουργείου Παιδείας Κυπριανός Λούης είπε ότι «είναι ένα σημαντικό έργο για την ανάπτυξη του αθλητισμού στη Δυτική Λευκωσία που το έχει ανάγκη».
Στη ξενάγηση στο εργοτάξιο ήταν επίσης παρόντες Μέλη της Σχολικής Εφορείας Μαρωνιτών, ο Αρχιτέκτονας, ο Εργολάβος και οι μελετητές του έργου, οι οποίοι ενημέρωσαν την ηγεσία του ΚΟΑ για την πορεία υλοποίησης του έργου.
Ο Πρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Ανδρέας Μιχαηλίδης, τα μέλη του ΔΣ Κάλλη Χατζηιωσήφ, Ανδρόνικος Ανδρονίκου και Σωτήρης Αδάμου, καθώς και οι λειτουργοί Πάρις Αβρααμίδης και Χρίστος Παπαπέτρου, επισκέφτηκαν τον Λόχο Αθλητών την Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2024. Την ηγεσία του ΚΟΑ υποδέχτηκαν ο Διοικητής Αν/χης Πεζικού Αδάμος Αδάμου, ο Διοικητής ΣΜΕΦ Τ/χης Μιχάλης Τζιλάλης και η Λοχαγός Πεζικού Παναγιώτα Τσιάουκκα.
Κατά την κοπή της βασιλόπιτας ο Ανδρέας Μιχαηλίδης επισήμανε: «Πρέπει να ομολογήσω ότι τον Λόχο Αθλητών τον αγκαλιάσαμε με πολλή αγάπη. Ο Οργανισμός φρόντισε από την αρχή να εξυπηρετήσει τους αθλητές σε όλες τις επαρχίες. Χαιρόμαστε για την απόφαση μας να ανακαινίσουμε τον χώρο που φιλοξενείται ο Λόχος Αθλητών, αλλά και για τη συγκατάθεση μας να φιλοξενείται εδώ και η ΣΜΕΦ (Στρατιωτική Μουσική Εθνικής Φρουράς), μία εξίσου τιμημένη μονάδα στρατιωτών που κάνει εκπληκτική δουλειά». Από την πλευράς της η ηγεσία του Λόχου Αθλητών ευχαρίστησε τον Πρόεδρο και το ΔΣ του ΚΟΑ για την αγαστή συνεργασία όλα αυτά τα χρόνια και για την έμπρακτη στήριξη του Οργανισμού προς τον Λόχο.
Ακολούθησε κατάθεση στεφάνου από τον Πρόεδρο του ΚΟΑ στον Τύμβο της Μακεδονίτισσας, όπου η Λοχαγός Πεζικού εξιστόρησε τα γεγονότα που προκάλεσαν την πτώση του αεροσκάφους Noratlas.
Το μέλος του ΔΣ ΚΟΑ Μιχάλης Ιωάννου εκπροσώπησε τον Κυπριακό Οργανισμό Αθλητισμού στην επίσκεψη που πραγματοποίησε η Επιτροπή Προσφύγων της Βουλής στα γήπεδα των προσφυγικών ποδοσφαιρικών ομάδων Α’ Κατηγορίας, την Παρασκευή 7 Ιουλίου 2023.
Παρόντες στις επισκέψεις στα γήπεδα του Εθνικού Άχνας, της Ανόρθωσης και της Νέας Σαλαμίνας ήταν επίσης εκπρόσωποι των Υπουργείων Παιδείας και Οικονομικών, ο Πρόεδρος της ΚΟΠ Γιώργος Κούμας, ο Πρόεδρος της Αρχής Αδειοδότησης Σταδίων Γιώργος Καρράς, εκπρόσωποι των τριών Σωματείων, καθώς και των Δήμων Αμμοχώστου και Λάρνακας.
Στη σύσκεψη που έγινε στο «Αμμόχωστος», μετά το τέλος της επιθεώρησης των τριών γηπέδων, συζητήθηκαν οι μελέτες που γίνονται για αναβάθμιση των γηπέδων και οι εργασίες που θα χρειαστούν.
Τον Οργανισμό εκπροσώπησαν επίσης οι λειτουργοί Βάσος Κουτσιούντας και Αυγή Νεοκλέους.
Ο Πρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Ανδρέας Μιχαηλίδης είχε συνάντηση με τον Μητροπολίτη Ταμασού Ησαΐα και στο πλαίσιο της επίσκεψης του στην Ιερά Μητρόπολη Ταμασού και Ορεινής είχε την ευκαιρία να ξεναγηθεί στο Πλανητάριο, την Τρίτη 4 Ιουλίου 2023.
Στη συνάντηση τέθηκε το ζήτημα της ανέγερσης κλειστής αίθουσας πολλαπλών χρήσεων, καθώς και το ενδεχόμενο σύναψης μνημονίου συνεργασίας σε αθλητικό επίπεδο. Παράλληλα ο Ανδρέας Μιχαηλίδης περιηγήθηκε στους χώρους του Πλανηταρίου, το οποίο εγκαινιάστηκε πρόσφατα από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Νίκο Χριστοδουλίδη στην παρουσία του Προέδρου του ΚΟΑ. Συνεχάρη δε τους αρμοδίους για την εξαιρετική δουλειά που έγινε στο Πλανητάριο, το οποίο έχει ανοίξει τις πύλες του στον κόσμο εδώ και ένα μήνα.
Τον Πρόεδρο του ΚΟΑ συνόδευε ο Λειτουργός Ανδρέας Μαρκίδης.
Ο Υπουργός Παιδείας Χρυσόστομος Σοφιανός συνοδευόμενος από τον Πρόεδρο του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Κίκη Λαζαρίδη επιθεώρησαν τις εργασίες κατασκευής του Μακαρείου Αθλητικού Κέντρου. Παρευρέθηκαν επίσης Μέλη του ΔΣ ΚΟΑ, οι τεχνικοί, μηχανικοί του έργου και άλλοι αθλητικοί παράγοντες.
Ο Πρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Κίκης Λαζαρίδης, ο Μητροπολίτης Πάφου Χρυσόστομος, Βουλευτές καθώς και άλλοι πολιτειακοί και αθλητικοί παράγοντες επιθεώρησαν τις εργασίες κατασκευής και ολοκλήρωσης του Παφιακού Αθλητικού Κέντρου.
Ο Πρόεδρος του Κυπριακού Οργανισμού Αθλητισμού Κίκης Λαζαρίδης, επικεφαλής αντιπροσωπείας επισκέφθηκαν και επιθεώρησαν τις αθλητικές εγκαταστάσεις του Κοινοτικού Κέντρου Λάρνακας, όπου παρακάθησαν σε σύσκεψη με τοπικούς παράγοντες στην παρουσία και του Μητροπολίτη Κιτίου Χρυσοστόμου.