Πληροφορίες για το έργο

Ο Οργανισμός Θέατρο Ριάλτο στο πλαίσιο συνεργασίας με το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου προχώρησε στην ψηφιοποίηση αρχειακού υλικού του, διατηρώντας αλλά και καθιστώντας με αυτό τον τρόπο προσβάσιμη σε όλους την πολύτιμη αυτή κληρονομιά. Επόμενο βήμα αποτελεί η ψηφιοποίηση και δημοσίευση του υλικού που αφορά στη νέα εποχή του Θεάτρου ΡΙΑΛΤΟ.

Στο υλικό που παραχώρησε ο Οργανισμός Θέατρο Ριάλτο για ψηφιοποίηση από τη Βιβλιοθήκη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου συμπεριλαμβάνεται και η συλλογή από αφίσες του Παναγιώτη Γιαννούδη. Ο Παναγιώτης Γιαννούδης παλιός Λεμεσιανός και λάτρης του κινηματογράφου, έζησε για πολλά χρόνια στην Αυστραλία όπου ίδρυσε και λειτούργησε μια σειρά από κινηματογραφικές αίθουσες.

Έχοντας ξεκινήσει την ουσιαστική του ενασχόληση με τον κινηματογράφο στο Ριάλτο, όταν ήταν ακόμη μαθητής, ο Παναγιώτης Γιαννούδης δώρισε τον Μάιο του 2010 στον Οργανισμό Θέατρο Ριάλτο την προσωπική του συλλογή με αφίσες από παλιά Σινεμά της Λεμεσού.

Κινηματογραφικές Αφίσες

Κινηματογράφος Ζάππειον